Tel. 603 538 752

Kurzy

Kurz předení a tkaní ve Věcově (první)
Koncem dubna se konal pro členy Svazu chovatelů ovcí a koz dvoudenní kurz předení a tkaní na farmě manželů Kadeřávkových ve Věcově u Nového Města na Moravě. Vzhledem k tomu, že se kurz všem líbil, rozhodly jsme se s paní Janou Kadeřávkovou, že příštích kurzů se mohou zúčastnit nejen členové Svazu chovatelů.

obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově obrázek z kurzu ve Věcově

Můžete si zde také přečíst článek ze Zpravodaje Svazu chovatelů.


KURZ PŘEDENÍ A TKANÍ VE VĚCOVĚ

Ve dnech 25.- 27. dubna 2003 se sjelo celkem 12 účastnic na kurz předení a tkaní na farmu manželů Kadeřávkových ve Věcově. Samotný kurz trval pouze dva dny a zpočátku jsem měla trochu obavy, zda stihneme všechno, co jsem měla v plánu. Dosud jsem totiž vždy pořádala pouze kurzy jednodenní, a sice zvlášť předení a zvlášť tkaní.
Začaly jsme tkaním na jednoduchých tkalcovských stavech. Na každý z nich jsme zavedly jinou osnovu, abychom si tak mohly vyzkoušet více různých technik.
Vedle zahájení práce na stavech jsme si také ukázaly, jak připravovat vlnu k předení. Vypraly jsme ji a zkusily česání pomocí ručních kartáčů. Na vlastní kůži jsme se přesvědčily, oč je česání na bubnové česačce snazší a rychlejší, zvláště pokud máme více roun.
Současně s tkaním se vždy dvě z účastnic střídaly u předení na dvou různých typech kolovrátků a samy se tak mohly přesvědčit, zda jim lépe vyhovuje kolovrátek s větším či menším poháněcím kolem, a na kterém se jim lépe přede.
Na tomto místě je třeba zdůraznit, že na kvalitě kolovrátku i tkalcovského stavu samozřejmě záleží. S dostupností tohoto vybavení již není spojeno tolik obtíží jako v minulosti a v současné době se kolovrátky i tkalcovské stavy dají v naší republice pořídit od několika dodavatelů. Já sama jsem jedním z nich a nabízím zájemcům kolovrátky a ruční tkalcovské stavy špičkové kvality od světově uznávaného výrobce s dlouholetou zkušeností, včetně veškerého příslušenství a servisu. Vzhledem k tomu, že si toto vybavení nepořizujeme na den, doporučovala bych s výběrem dodavatele se neukvapit.
Zatímco se tkalo na jednoduchých stavech, průběžně stoupala zvědavost účastnic, jak se bude navádět osnova na čtyřlistový tkalcovský stav a jak se na něm budou vytvářet vzory. V neděli se konečně dočkaly a pod jejich rukama začaly vznikat první vzorky tkanin, vytvářených jinou než plátnovou vazbou.
Mě jako lektorku těšil zájem účastnic dozvědět se co nejvíc, a tak nám společně strávené večery uběhly až příliš rychle. U Kadeřávkových na farmě jsme se cítily jako jedna velká rodina a kromě předení a tkaní jsme zažily též příchod nových jehňátek na svět a vyháněly ovečky na pastvu... Asi nejen pro mě samotnou to byl nevšední zážitek a jsem ráda, že i pro příště je opět možnost konání kurzu na farmě, nikoliv pouze v Praze.
Vzhledem k tomu, že již o tento kurz byl tak velký zájem, že se nedostalo na všechny, chystáme další kurzy, a sice jeden opět pro začínající zájemce a druhý pro pokročilé. Příští kurzy chystáme třídenní, protože jsme se setkaly s velkým zájmem o řadu dalších technik zpracování vlny, jako např. barvení a plstění.
Myslím si, že se kurz všem líbil, a byla bych ráda, kdyby se i další kurzy vydařily tak, jako tento. Mou největší radostí v neděli, kdy kurz končil, bylo, že si každá z účastnic s sebou odnášela přadénko vlastnoručně upředené příze a utkané vzorky.
Daniela Linhartová, DALIN Praha s.r.o.


Přidáno 19.5.2003

© DALIN Praha s.r.o., tel.: 603 538 752, +420 274 860 304
sídlo (poštovní adresa): Rezlerova 281, 10900 Praha 10      prodejna: Bořivojova 73, Praha 3
Přístupů: 10429671     e-mail: linhartova@dalin-praha.cz      webdesign: palin8@post.cz
Další položky menu Kurzy