Tel. 603 538 752

Článek Splněný sen

Splněný sen

Na začátku mého setkávání s vlnou byly Shetlandské ovečky. První rouna, která jsem si objednala ze Skotska, byla z Shetlandských ovcí. Nebylo tehdy pochyb o tom, že je to jedna z nejkvalitnějších vln pro ruční předení.
Mým tajným snem bylo mít někdy své vlastní ovečky, ale zároveň jsem věděla, že je to sen dost obtížně splnitelný, vždyť bydlím v Praze. Na chalupě by sice měly ovečky vše, co potřebují, ale nedokázala jsem si představit, že by tam často musely zůstat samotné.
Štěstí se na mě usmálo v podobě nabídky manželů Kraťukových, kterým se také zalíbila myšlenka chovat ovce na vlnu. Společně jsme začali podnikat kroky k tomu, aby se náš sen splnil. Vzhledem k tomu, že znám jednoho z nejlepších chovatelů Shetlandských ovcí ve Skotsku, pana Robina, který pravidelně získává ocenění v soutěžích, nebylo složité se rozhodnout, odkud ovce budou. Veškerou korespondenci a jednání v angličtině vedl zeť manželů Kraťukových, pan Eda Miškovský.
Od března letošního roku jsme plánovali vše, co se týká dovozu oveček a zdálo se, že všechno půjde hladce. Bylo by to ale příliš mnoho štěstí najednou. V létě jsme se dozvěděli, že britská vláda vydala zákaz vývozu ovcí, a bylo po radosti. Nevzdali jsme to ale, a řešení se brzy našlo. Kvalitní chov Shetlandských ovcí jsme našli také v Holandsku. Některé z námi vybraných oveček mají dokonce původ u pana Robina ve Skotsku.
V září jsme se do Holandska, Pavel Kraťuk, Eda a já, vypravili. Shodou okolností to bylo v době, kdy se tam pořádala výstava ovcí a výrobků z vlny, tak byl pro nás holandský výlet velkým zážitkem. U majitelky Shetlandského stáda Betty jsme se setkali i s panem Seanem ze Skotska, který byl hlavním rozhodčím na výstavě, od obou jsme tak načerpali řadu užitečných vědomostí o shetlandských ovečkách.
Jedná se o původní plemeno malého vzrůstu, velmi otužilé, schopné odolávat i drsnému podnebí, a od chovatele vyžadují minimální péči. Ovce rodí samy a dožívají se vysokého věku.
V polovině října jsme se konečně dočkali, kolem půlnoci jsme svoje nové stádečko přivítali u Pavla v jeho novém domově. Budeme se teď těšit na nové přírůstky i na svoji první vlnu.
Článek ve Zpravodaji SCHOK, říjen 2008

© DALIN Praha s.r.o., tel.: 603 538 752, +420 274 860 304
sídlo (poštovní adresa): Rezlerova 281, 10900 Praha 10      prodejna: Bořivojova 73, Praha 3
Přístupů: 10429682     e-mail: linhartova@dalin-praha.cz      webdesign: palin8@post.cz
Další položky menu O nás