Tel. 00420 603 538 752

Kurzy


kurz vo Věcove kurz vo Věcove kurz vo Věcove kurz vo Věcove kurz vo Věcove kurz vo Věcove kurz vo Věcove

Na kurzu pre začiatočníkov, ktorý sa konal 13. - 16.5.2004, nás v piatok navštívil redaktor denníku Vysočina Jiří Marek a jeho článok z pondelňajšieho vydania (17.5.2004) si môžete prečítať.


Vlnu ženy spřádaly na kolovrátku

Věcov - Do tajů starobylých řemesel zasvěcovala desítku žen a také jednoho muže Daniela Linhartová. Ve věcovském hostinci od čtvrtka do neděle pořádala další z kurzů tkaní, předení a jiného zpracování ovčí vlny.
Podnikavá žena, která se původně živila prací u finanční firmy, se naučila pracovat s vlnou poměrně nedávno. "Asi před pěti roky jsem v časopise viděla na fotografii ženu, která sedí za kolovrátkem a spřádá ovčí vlnu. Protože jsem nikdy ručně spředenou přízi neviděla, chtěla jsem si ji od ní koupit. Bohužel, ocitla jsem se v nekonečném pořadníku zájemců," vzpomíná na osudový okamžik Daniela Linhartová. "Shodou náhod jsem v té době na chalupě objevila kolovrátek po babičce. Řekla jsem si, že to tedy zkusím sama," popsala začátky.
O tkaní a spřádání vlny v té době nevěděla vůbec nic. Přes internet začala shánět informace. Kontaktovala mnoho lidí z branže, chovatele ovcí, až nevšední zálibě propadla nadobro. "Opustila jsem původní povolání, zkontaktovala výrobce a dodavatele kolovrátků a tkalcovských stavů na Novém Zélandu a založila firmu," doplnila Daniela Linhartová. Postupem času začala umění zpracování ovčí vlny učit nejen své známé. A uspořádala první kurzy tkaní a předení pro veřejnost. "Po jednodenních akcích v Praze jsem se rozhodla pořádat vícedenní pracovní workshopy. Zázemí jsem našla na farmě rodiny Kadeřávkových ve Věcově, kteří mají šlechtitelský chov ovcí," připomněla podnikatelka.
O zájemce, kteří se chtějí přiučit řemeslu "pohádkových babiček", nemá Daniela Linhartová nouzi. "Mám zaměstnání, které s ruční prací na kolovrátku či za tkalcovským stavem nemá nic společného. Kurz je pro mě svým způsobem relaxací," konstatovala Marie Brothánková, která do Věcova přijela z Čebína na Tišnovsku. "Práce s ovčím rounem mě nadchla. Alespoň pro radost se jí budu věnovat i nadále. Určitě si pořídím tkalcovský stav," nechala se slyšet účastnice kurzu.
"Někteří z účastníků workshopů ve starobylém řemesle našich babiček našli i pracovní uplatnění. Ručnímu zpracování ovčí vlny, někdy až do finální podoby svetrů, šál či ponožek a jiných úpletů, se věnují profesionálně," připomněla Daniela Linhartová.
Jiří Marek


Pridané 13.11.2004

© DALIN Praha s.r.o., tel.: 603 538 752, +420 274 860 304
sídlo (pošt. adresa): Rezlerova 281, 10900 Praha 10      predajňa: Bořivojova 73, Praha 3
Prístupov: 10429790     e-mail: linhartova@dalin-praha.cz      webdesign: palin8@post.cz
Ďalšie položky menu Kurzy