Тел. 00420 603 538 752
00420 604 727 403
Facebook

Курсыread it here.


Vlnu ženy spřádaly na kolovrátku

Věcov - Do tajů starobylých řemesel zasvěcovala desítku žen a také jednoho muže Daniela Linhartová. Ve věcovském hostinci od čtvrtka do neděle pořádala další z kurzů tkaní, předení a jiného zpracování ovčí vlny.
Podnikavá žena, která se původně živila prací u finanční firmy, se naučila pracovat s vlnou poměrně nedávno. "Asi před pěti roky jsem v časopise viděla na fotografii ženu, která sedí za kolovrátkem a spřádá ovčí vlnu. Protože jsem nikdy ručně spředenou přízi neviděla, chtěla jsem si ji od ní koupit. Bohužel, ocitla jsem se v nekonečném pořadníku zájemců," vzpomíná na osudový okamžik Daniela Linhartová. "Shodou náhod jsem v té době na chalupě objevila kolovrátek po babičce. Řekla jsem si, že to tedy zkusím sama," popsala začátky.
O tkaní a spřádání vlny v té době nevěděla vůbec nic. Přes internet začala shánět informace. Kontaktovala mnoho lidí z branže, chovatele ovcí, až nevšední zálibě propadla nadobro. "Opustila jsem původní povolání, zkontaktovala výrobce a dodavatele kolovrátků a tkalcovských stavů na Novém Zélandu a založila firmu," doplnila Daniela Linhartová. Postupem času začala umění zpracování ovčí vlny učit nejen své známé. A uspořádala první kurzy tkaní a předení pro veřejnost. "Po jednodenních akcích v Praze jsem se rozhodla pořádat vícedenní pracovní workshopy. Zázemí jsem našla na farmě rodiny Kadeřávkových ve Věcově, kteří mají šlechtitelský chov ovcí," připomněla podnikatelka.
O zájemce, kteří se chtějí přiučit řemeslu "pohádkových babiček", nemá Daniela Linhartová nouzi. "Mám zaměstnání, které s ruční prací na kolovrátku či za tkalcovským stavem nemá nic společného. Kurz je pro mě svým způsobem relaxací," konstatovala Marie Brothánková, která do Věcova přijela z Čebína na Tišnovsku. "Práce s ovčím rounem mě nadchla. Alespoň pro radost se jí budu věnovat i nadále. Určitě si pořídím tkalcovský stav," nechala se slyšet účastnice kurzu.
"Někteří z účastníků workshopů ve starobylém řemesle našich babiček našli i pracovní uplatnění. Ručnímu zpracování ovčí vlny, někdy až do finální podoby svetrů, šál či ponožek a jiných úpletů, se věnují profesionálně," připomněla Daniela Linhartová.
Jiří Marek


Добавлено 13.11.2004

© DALIN Praha s.r.o., тел.: 604 727 403, 603 538 752, +420 274 860 304
почтовый адрес: Rezlerova 281, 10900 Praha 10      магазин: Bořivojova 73, Praha 3
Доступов: 8628678     e-mail: linhartova@dalin-praha.cz      webdesign: palin8@post.cz
Другие пункты меню Курсы